Ostatní články

Batoh s integrovanou ochranou páteře: dobrá věc na traily

Chránit si na kole hlavu přilbou už považujeme za samozřejmost. Jenže je toho víc, co by se hodilo na těle chránit, obzvlášť když se rádi vrháte i do trošku náročnějšího terénu. A po té hlavě je v tomto ohledu druhou nejrizikovější věcí na těle páteř. Ideálním řešením její ochrany je batoh s integrovaným páteřákem. Já na tuto sezónu pořídil CamelBak KUDU Protector 20, tak vám teď na něm ukážu, jak to funguje. Mrkněte na video:

Batoh má objem 20 litrů a je největší z řady KUDU Protector od Camelbaku, tedy batohů s integrovaným páteřákem. Batoh se nabízí ve dvou velikostech, co se týče délky popruhů, a ve dvou barvách – olivově zelené jako mám já a v „nudnější“ černé.

Na zádech je jako klíště

Integrovaný chránič páteře je tvořen vícevrstvou termoplastickou pěnou různé hustoty, která dokáže absorbovat až 95% energie nárazu a zbytek odvede do stran. Deska je poddajná a přizpůsobí se zádům, při absorpci nárazu přitom rychle ztuhne a je maximálně pevná. Páteřák má certifikaci na normu EN1621-2 level 2, takže vás s ním pustí i na závody.

CamelBak K.U.D.U. Protector 20
CamelBak K.U.D.U. Protector 20

Nejlepší na tomto batohu je, že se dá páteřák použít samostatně. Odepnete ho zipem a zbude vám samostatný lehký chránič a něco, co by se dalo nazvat taškou. Samotný páteřák má pak na sobě kapsy na zádech a také v bederním pásu, je to tedy skvělé řešení, když chcete vyrazit jen na lehko.

Na zádech chránič drží skvěle, ať už samostatně, nebo i s připnutým batohem. K přichycení slouží široký bederní pás se suchými zipy a jistící přezkou, nahoře pak dvojice hrudních úchytů. Když si vše dobře nastavíte a přizpůsobíte, batoh bude na zádech držet jak přisátý.

Odvětrávání je docela dobře vyřešeno. V horní části je vložka z porézního měkkého materiálu, který dobře přilne k tělu a přitom se pod tím člověk nějak nezapaří. Také samotný panel páteřáku je perforovaný. Slabším článkem je v tomto směru bederní pás, který je široký, materiálem se na něm nešetřilo a aby správně plnil svou funkci, musí být pořádně dotažený. Takže pod ním se pak potím trochu nadstandardně.

Na batohu se mi líbí, jak má „promakané“ i sebemenší detaily. Třeba ouška zipů jsou opatřena provázkem, aby se daly snadno otevírat prstem, jenže tento provázek je navíc opatřen pevnější bužírkou tak, aby pěkně držel tvar pro rychlé vklouznutí prstu a zároveň aby pak při záběru do prstu neřezal. Anebo třeba přebytečné popruhy – jsou opatřeny příčnými pásky se suchými zipy, takže přebytečný popruh snadno zapravíte, aby nikde neplandal. A za zmínku stojí třeba přezka horního hrudního pásu – je v ní integrovaná píšťalka na přivolání pomoci.

Unese i vodu

Nejvíc je ale promyšlenost batohu vidět u rozmístění kapes a úchytů. Hlavní kapsa je dostatečně velká, přitom ne nijak nafouklá. Nahoře má praktickou síťku třeba na doklady. Dále je tu dobře přístupná kapsa s měkkou vložkou pro uložení brýlí nebo mobilu a kapsa na nářadí a pumpičku. K batohu dostanete i šikovná organizér na nutné technické drobnosti. Vnější polootevřená kapsa se dá nafouknout tak, že pojme i přilbu, další větší věci můžete přivázat popruhy vespod. Praktické kapsičky jsou i na bederním pásu a nechybí ani kapsa si integrovanou pláštěnkou.

A pak je tu ještě separátní kapsa na vodní rezervoár. Používá se standardní vertikální vodní vak Crux až na 3 litry vody. S rezervoárem se dá snadno manipulovat, aniž byste museli zasahovat do obsahu zbytku batohu. Hadici pak vyvedete na pravý popruh, kde ji drží rovnou dvojice úchytů.

Nevýhodou je, že vodní vak není standardní součástí tohoto batohu a znamená příplatek tisícikoruny navíc. A to přitom samotný batoh není nijak levný, stojí přes pět tisíc korun. Kvalitní páteřák a dobrý cyklobatoh k tomu vyjdou nastejno, ale takto dohromady to znamená větší jednorázovou investici. Nevýhodou kromě ceny je i hmotnost, která činí 1,5 kg. Na poměry batohů je to dost, ale podobně jako u ceny je nutné si uvědomit, že nejde jen o batoh, je to hodnota za dvě věci zároveň.

CamelBak K.U.D.U. Protector 20
CamelBak K.U.D.U. Protector 20

Jsem s tímto řešením nadmíru spokojený. Batoh bych vozil tak jako tak, teď si navíc chráním i páteř. Objem 20 litrů je na běžné vyjížďky možná až moc, ale já to využiju. Vejdou se tam chrániče, kamery, bunda i svačina aniž bych musel přemýšlet, jak ty věci dovnitř vměstnat. Pokud tolik věcí s sebou netaháte, stojí za úvahu volba menšího modelu KUDU 10 s polovičním objemem.  Bude i lehčí a levnější.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

2 komentáře: „Batoh s integrovanou ochranou páteře: dobrá věc na traily

  • Ahoj Davide,
    chtěl bych se zeptat na integrovaný páteřák, jelikož mi kamarád říkal, že by po nárazu měl ztvrdnout – což jsi myslím říkal i ty, ale poté už je vlastně znehodnocený a měl by se vyměnit. Snažil jsem se o tom něco najít na webu, ale bohužel jsem nenašel nic hmatatelného. I klasický páteřák by se měl po tvrdším pádu vyměnit, takže vlastně žádný rozdíl, ale chtěl jsem se zeptat, zda náhodou netušíš, jak to je.

    Díky
    Tom

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *