Ostatní články

Rychlebské stezky: svérázné, ale krásné

Rychlebské stezky jsou vedle Singltreku pod Smrkem nejznámější, nejstarší a nejrozsáhlejší trailové centrum u nás. Nabízí technicky náročnější, ale i svižné flow traily. Díky délce stezek a bezvadnému zázemí na základně se tu vyplatí strávit více než jeden den.

  • Charakter: trailové centrum s pestrou nabídkou stezek v kopcovitém lesním terénu. Převažují technické traily, vrcholem je rychlý trail Superflow. Každý metr sjezdu si musíte zasloužit, lanovka tu není.
  • Náročnost: chce to alespoň trochu kondici, kontrolu nad kolem a celopéro se zdvihy alespoň 120/120. Sjezdy tu nejsou nijak prudké, ale terén je velmi členitý.
  • Kde to je: Google, Mapy.cz
  • Mapa trailů: oficiální, Mapy.cz
  • Oficiální web: Rychlebskestezky.cz
  • Sezóna 2016: od 2. dubna

Příběh jedné z nejstarších oficiálních bajkových destinací v Česku začíná na jaře roku 2008, kdy se parta nadšenců odhodlala vytvořit síť cyklistických stezek po vzoru těch ve Walesu. Prvotní nápad na vybudování zcela nových stezek byl nahrazen plánem na obnovu starých mysliveckých chodníků. Tyto kamenité chodníky po dlouhá desetiletí chátraly a k obnově si vyžádaly spoustu dnů práce.

Rychlebské stezky
Typické „staré“ traily na Rychlebkách, to je zábavná kličkovaná mezi balvany

Posouváme se o sedm let dopředu, do doby, kdy o Rychlebech slyšel každý, kdo někdy pucoval řetěz. Mnoho lidí je háže do jednoho pytle se Singltrekem pod Smrkem, což je špatně. Signltrek cílí na mnohem širší bajkerskou komunitu, je zkrátka více „user friendly“, technicky nenáročný a v nízkých rychlostech velmi bezpečný. Pustíte sem i své dítě a nebudete se bát.

Rychleby právě díky využití kamenitých mysliveckých chodníků nabízí zcela jiný zážitek. Drsnější. Nutno podotknout, že stoupací zelený Trail Dr. Wiessnera je libovým příkladem toho, jak lze vytvořit nezapomenutelný, a vůbec jeden z nejlepších stoupacích trailů vůbec. Ač jsem ho jel nahoru jen několikrát, pamatuji si doslova každý metr. Paráda!

Rychlebské stezky
Trail dr. Wiessnera vás bude bavit, i když vede do pořádného kopce. Je to jediná cesta nahoru, dolů se pak už můžete vydat různými stezkami.

Avšak pomineme-li Superflow trail, nenabízí staré původní chodníky žádné větší flow, pokud své kolo bravurně nezvládáte. A právě zde sílí frustrace mnohých z těch, kdo do Rychlebek přejeli po návštěvě hladkého Singltreku. A těch, kdo přijeli na hardtailech. Na trailech jako Tajemný a Mramorový musíte být obezřetní, abyste to neposlali někam mezi šutry.

Asi nejlepší ze starších chodníků je Velryba, která nabídne rychlé kličkování mezi balvany, dřevěné lávky a nakonec velrybu. Balvan, či spíše menší skalku, před kterou se slabší povahy zastaví.

Rychlebské stezky
Trail zvaný Velryba je parádní hřiště mezi balvany, úzká klikatá stezka je občas vyvedena na lávky

Jiné zážitky poskytne vyhlášený Superflow trail, který byl postaven „na zelené louce“ za pomoci i takových jmen, jako je velšský stavitel Rowan Sorrel se svou partou Back on Track. Superflow dostává svému názvu měrou vrchovatou. Po projetí symbolické brány ještě trocha stoupání, abyste následně shodili sedlovku a vrhli se do několika ostrých klopenek a skoků.

Sotva se trochu rozpumpujete, vyplivne vás trail na lesní cestu. Kousek traverzu pro uspořádání myšlenek v hlavě a ujištění se, zda to nebyl jen krátký sen před zazvoněním budíku. Naštěstí se po chvíli trail opět zakusuje do hlubokého lesa. Skočka přes kameny, klopenka střídá klopenku, velbloud, lávky, nekonečné flow, to se nedá popsat, to se musí zažít!

Obavy o „přeplněnosti“ superflow nejsou na místě. Byli jsme zde v době, kdy byla louka plná stanů, avšak při defektu na SF nás předjelo sotva pár bikerů. Díky nutnosti vyšlápnout nahoru svými silami se bikeři v lese rovnoměrně rozptýlí. A pokud přece jen někoho dojedete, ochotně uhýbají…

Rychlebské stezky
Trail kolem Černého potoka neopomíjejte!

Trail podél Černého potoka do Vidnavy je zase něco úplně jiného. Jak zjišťujeme, je tento trail leckterými bajkery ignorován. Jejich chyba! Samozřejmě nemá takové flow a musíte si máknout, ale zařezání do krajiny a kopírování terénu je neuvěřitelně zábavné, budete-li držet svižné tempo.

Je jasné, že Rychleby nejsou pro každého. Není to Singltrek. Jejich návštěva by však rozhodně neměla chybět v památníčku žádného bajkera. Už jen pro tu krajinu, neuvěřitelnou pohodu v infocentru a okolí, kde za poslední roky vyrostl pumptrack, testovací dráhy a skočky. Atmosféru nepoznamenanou zákulisními šarvátkami. Stezky neuvěřitelně pozvedly nejen Černou vodu, ale i okolí. Když jsme sem poprvé zavítali v roce 2010, byl zde krámek uprostřed obce a velký problém se ubytovat a dobře se najíst. Právě v těchto dvou směrech se situace změnila k nepoznání, ukazatele na ubytování v místních chalupách visí všude, v dříve průměrné hospodě u kostela se naučili dělat skvělá domácí jídla apod.

Rychlebské stezky
Základna poskytne občerstvení a zázemí, ale také další zážitky a možnosti tréninku

Na stezky se sice dostanete zdarma, ale sluší se zajít na základnu a zaplatit příspěvek na budování a údržbu. Odměnou je vám pásek, který můžete hrdě vozit na řidítkách. Doporučujeme Rychleby sledovat na Facebooku. Dozvíte se zajímavé tipy a třeba také termíny brigád, díky kterým se můžete zapojit do zvelebování tohoto bajkerského ráje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *