Oblečení na horské kolo: Takhle to řeším já

Když na kole začínáte, oblečení zpravidla moc neřešíte a upřímně, není to až tak potřeba. Když jsem byl malý a na kole začínal, stačily mi bavlněné tepláky a tričko. Jenže jak jsem začal jezdit častěji a delší dobu, málo prodyšná a potem nasáklá bavlna už mi začala vadit. A nedejbože, když zapršelo. Začal jsem proto používat oblečení vyvinuté přímo pro cyklistiku a komfort se rázem zvýšil.

Zpočátku jsem preferoval silniční cyklistiku a cross-country, takže jsem používal přiléhavé cyklistické dresy. Fungují dobře, ale člověk se v nich cítí dobře jen na tom kole a jen v případě, že pořádně dupe do pedálů. Je to zkrátka aerodynamické sportovní oblečení vyvinuté původně pro závodění. Teď už jezdím výhradně na horských kolech, a to pro zábavu. Preferuji proto volné cyklistické oblečení. Je pohodlnější a upřímně, cítím se v něm daleko lépe než v elasťácích i proto, že vypadá „normálněji“.

Co na sebe během teplého dne

Když je venku hezky a příjemná teplota nad 15 °C, beru kraťasy a tričko. Od bikerských kraťasů očekávám pevný materiál, který se neprodře při prvním lehkém pádu a nijak mě neomezí v pohybu. Dále se hodí zvýšený a pružný pas v zadní části, aby i při ohybu nad řídítky nevykoukla holá záda a také aby byla zajištěna ochrana „suchého pozadí“, když se projede kaluží nebo potokem. V dnešní době je důležitá také velká plochá kapsa, do které se vejde i rozměrný mobil. Nejlépe na zip. Dále musí být v nohavicích dostatečný prostor pro kolenní chrániče, ale nesmí být zas až moc volné, aby do nohavic nenafukovalo a neshrnovaly se. Do horkých dnů se pak hodí promyšlené odvětrání s ventilačními průduchy.

Bikerské oblečení na léto. Na první pohled žádná věda, ale musí fungovat!

Pod volné svrchní kalhoty pak nasazuji cyklospodky s vložkou. Zajistí pohodlnější posez a hlavně také bezpečné uložení nádobíčka. Spodní kalhoty dnes bývají velmi prodyšné a ani v perných letních dnech mi nevadí, že mám de facto dvě vrstvy.

Dres volím volný, prodyšný a samozřejmě z materiálu, který rychle odvádí pot a osychá. Musí být ale zároveň pevný, aby se při první příležitosti neroztrhl. Dále se hodí prodloužená záda, protože jsme na kole v předklonu.

Důležitý detail: ponožky. Nejradši mám funkční ponožky s přídavkem merina, které zajistí, že je z nohy dobře odváděn pot a co hlavně – ponožky ani po celém dni bajkování nepáchnou. Opravdu. To je jedna z kouzelných vlastností merina, tělesné pachy na sebe prostě neváže.

Výše uvedené vlastnosti splňuje ve svých produktech více značek oblečení, já volím skotskou značku Endura. Konkrétně pak vozím toto (viz fotka výše):

Co na kolo, když jdu na traily v lesa

Krátký dres beru na nějaké výlety a lehčí ježdění, ale když se jde na traily nebo do bikeparku, preferuju dres s dlouhým rukávem. Proč? Delší rukáv je sice tenká, ale přece jen ochranná a v některých případech poměrně účinná vrstva chránící před odřením. A když si beru loketní chrániče, tak se pod rukávem skryjí.

Do lesa na traily se hodí dlouhý rukáv, odolnější materiály a hlavně prostor pro chrániče

Dres musí být dobře prodyšný a s prodlouženými zády. Rukávy musí být konstruovány tak, aby do nich nenafukovalo. To znamená těsnější u zápěstí, ale zároveň pružné, abyste je přetáhli přes loketní chrániče. Pozor také na dostatečnou délku rukávů – pokud je budete v obchodě zkoušet, natáhněte ruce tak, jako byste drželi řídítka. A jestli chcete pod dresem vozit páteřák nebo ochrannou vestu, zvolte o něco větší velikost.

U kraťasů se nic nemění, ale ty vnitřní si na drsnější ježdění beru v provedení s ochranou proti nárazu. Úrazy pánve nebo kostrče jsou docela časté a vážné, tímto se tomu dá předejít. Kraťasy totiž mají na bocích a vzadu ochranné panely ze stejného nárazu-absorpčního materiálu, jako se dělají páteřáky.

Do bikeparků a na traily vozím toto (vizi fotka výše):

Co na kolo, když je vlhko, hrozí déšť, nebo už prší

Není špatné počasí, může být jen špatně oblečený biker! 🙂 Když počasí nepřeje, chce to hlavně zadek a nohy v suchu. Nepromokavé kraťasy musí ochránit před tím, abyste neseděli v mokru, ale zároveň musí dýchat a odvádět pot ven. Moderní materiály už to naštěstí umožňují.

Kvalitní nepromokavé kraťasy a bunda, to je základ komfortního ježdění i v mokrých podmínkách

Vnitřní kraťasy a dres, to zůstává stejné. Na vršek se pak ale hodí odolná nepromokavá bunda. Stejně jako u kraťasů se ale hodí, aby dýchala zevnitř. Tomu se dá u vyspělejších modelů napomoci i systémem větracích otvorů, které jsou konstruovány tak, aby při jízdě umožnily prodění vzduchu, ale zároveň zabránily vniku vody dovnitř. Na úplně největší lijáky se pak hodí, když má taková bajkerská bunda dostatečně velkou kapucu, do které se vám vejde hlava i s nasazenou přilbou.

Kvalitní nepromokavé kraťasy a bunda mi nakonec vyhovují více než kombinéza Dirtlej, kterou jsem si pořídil před třemi roky. Ta je superodolná, ale občas trochu nepraktická. Hlavně když déšť ustane a chtěli byste si sundat bundu…

Co se týče chodidel, jejich ochrana závisí především na obuvi. Ale do největších marastů mám pro vás tip – nepromokované ponožky. Už jsem je vyzkoušel a opravdu fungují. Klidně můžete mít boty prolité vodou, ale noha zůstává v suchu a teple. Přitom není zapařená, jak při aplikaci igelitových sáčků.

Všechno výše uvedené splňuje to, co do mokra vozím sám (viz fotka výše):

Co na kolo, když se trochu ochladí

Když se udělá chladněji a teploty se drží třeba jen do deseti stupňů, už raději natáhnu dlouhé kalhoty, zateplený dres, případně bundu.

Od dlouhých kalhot očekávám přibližně to, co od kraťasů. Odolnost, volnost v pohybu, zvýšený pas v zadní části, velkou kapsu na mobil, no a pro bikerské účely je důležité, aby se do oblasti kolen pohodlně vešly alespoň nějaké menší chrániče.

Hodí se větruodolnost a také voděodolnost, i když ta nemusí být tak extrémní jako v případě oblečení určeného vyloženě do mokra. Ale přeháňka vás prostě nesmí promočit tak jako tak. To stejné platí i o bundě. Odolnost má být rozumně nastavena tak, aby oblečení dobře dýchalo zevnitř, ale nepropustilo vlhkost zvenku. Hodně pak pomáhá, když jsou k dispozici nastavitelné ventilační otvory. Takové oblečení je pak použitelné v širokém rozsahu teplot a já ve svém jezdím třeba už od lehkých mrazů až do +15 °C.

Během letní sezony zpravidla nepotřebuji nějaké vrstvení jak v zimě. Když už se fakt hodně ochladí, vezmu pod dres základní vrstvu z merina. Ale zpravidla stačí mírně zateplený dres s dlouhým rukávem a na to bunda.

Do chladnějšího počasí během sezony oblékám toto:

Zimní oblečení, to je kapitola sama pro sebe, které se podrobně budu věnovat na podzim. Každopádně platí, že výše uvedené vlastnosti dokáže splňovat i řada jiných značek oblečení. Značku Endura jsem zvolil na základě předchozích dobrých zkušeností a letošní kolekci ve spolupráci s Endurou a Cyklopointem cíleně testuji. Všechny výše odkazované produkty mám proto osobně opakovaně vyzkoušené a dám ruku do špic, že opravdu fungují tak, jak píšu.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.