MTB Enduro

MTB Enduro: Jak se dnes závodí na horských kolech

V zapomenutém koutu svého harddisku jsem našel záznamy z Rychlebského endura. Hurá! Tak vám teď můžu ukázat, co je to enduro. Mezi pokročilými bikery je to celkem hit, ale jak tak zjišťuju, v širší rovině lidi často nemají tušení, o co v enduru vlastně jde. Teď vám to objasním, ale nejdřív mrkněte na video:

Na kole jezdím pro radost a závodění už mě moc nebere, ale závody enduro jsem chtěl zkusit. Jezdí se totiž většinou po přírodních trailech, které si člověk jindy neprojede. Navíc se závodí samostatně po intervalech, takže se člověk nemusí s nikým předjíždět a tísnit jako na cyklomaratonech. Znělo to prostě jako příležitost k fajn projížďce na trailech.

K vyzkoušení jsem si vybral loňské Rychlebské enduro, závod na sklonku sezóny opředený samou chválou. Závod pořádají provozovatelé Rychlebských stezek a dají příležitost projet se v lesích na čerstvé hrabance a po trailech, které jindy nejsou dostupné. Jednou za rok lesníci přivřou oko a závod povolí…

MTB Enduro
Někdy se trať změní v parádní přírodní flowtrail

Výhodou Rychlebského endura bylo také to, že nevyžadoval integrální přilbu a chrániče, což na enduro závodech zpravidla bývá. Jezdívají se totiž mnohdy v bikeparcích na větších kopcích. Ne že by v Rychlebkách nebyla tato výbava od věci, většina závodníků takto vybavena byla, ale většina hobíků si sem stejně jede jen projet přírodní traily a nemá závodní ambice. Tak jedou kritická místa opatrně a s respektem, stejně jako já.

Enduro se jezdí na měřené úseky, tzv. rychlostní zkoušky. V Rychlebkách byly jen tři, zpravidla bývají čtyři nebo pět. Dost často ale s výjezdem na některou pomůže lanovka, která ale v Rychlebech není, a tak se muselo všechno šlapat. Rychlostní zkoušky totiž většinou vedou jen čistě z kopce dolů. Nahoru se člověk hnát nějak moc nemusí, jen musí stihnout stanovený časový limit pro přesun.

MTB Enduro
Start první rychlostní zkoušky

Tratě jsou obvykle den dopředu přístupné k nastudování, některé závody (včetně Rychlebského endura), jsou zajímavé tím, že se jede tzv. „na oči“, tzn. bez možnosti předchozího prostudování trati.

A jaké to je? Fyzicky náročné, adrenalinové, ale hodně zábavné. Tratě byly postaveny docela na rychlost, ale nechyběly ani záludné technické pasáže, kde se hopsalo po kamenech v pomalých rychlostech. Mezitím spousta zábavy na trailech s měkkým hrabankovým podkladem.

MTB Enduro
Šutr nešutr, pal to tam

Enduro je intenzivní bikerská zábava, ale po nabyté zkušenosti bych ho rozhodně nedoporučil každému. Je to sice závod na pomezí cross country a sjezdu, ale blíže má k těm sjezdům. Chce to pořádné kolo, bezpečnostní výbavu a hlavně mít už trochu zkušenosti s jízdou v náročném terénu. Nicméně až bude někde řeč o enduru, už budete vědět.

PS: Rychlebské enduro se letos nejede. Jiné závody si můžete vybrat na webu České Enduroserie.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.