Jak přidat do videa mapu a budíky

Videa z trailů doplňuju o budík s rychloměrem, mapu, výškový profil trailu a údaje o údaje o ujeté vzdálenosti a času. A nejčastější dotaz uplynulého roku jednoznačně byl: „Jak to děláš?“ Tak do toho novýho roku už vstoupíte o něco vzdělanější, protože vám to prozradím.

Co k tomu potřebujete: video z trailu a ze stejné jízdy i záznam z GPS ve formátu GPX. Když chcete něco extra, například záznam srdečního tepu, zrychlení nebo čas strávený ve vzduchu při skoku, chce to namísto GPS rozšířený formát FIT s těmito informacemi navíc.

2016-12-30-10-35-42

Video s doplňkovými informacemi dáte dohromady v softwaru VIRB Edit od Garminu (dostupný je pro Windows i Mac). Pokud máte od Garminu i kameru, jako například tu, co používám já – Garmin Virb XE – tak máte situaci o dost jednodušší. Kamera má GPS a doplňkové informace ve formátu FIT má už svázané s videozáznamem.

Ale není problém dodat video a GPX/FIT zvlášť. Nakonec jsem to tak praktikoval i já, protože kamera umístěna na hrudním úchytu nemá moc dobrý výhled na nebe a GPS záznam občas „ustřelil“. Ovlivněna tím byla ani ne tak poloha, ale zaznamenaná rychlost. Tak pak v budíku dost lítala. Ale že jsem si koupil hodinky Garmin Fenix 3, měl jsem GPS zařízení i na zápěstí a přímým výhledem na nebe, bral jsem záznam z nich. Ty mají navíc přesnější měření výškového profilu barometrickým výškoměrem.

2016-12-30-10-38-11

V hustém lese ale má i tak GPS záznam nepřesnosti. Na zobrazení mapy to problém není, ale budík s aktuální rychlostí občas zrychloval a zpomaloval. Problém vyřešilo až externí čidlo rychlosti. S kamerou či hodinkami se spojí přes ANT+, navléknete ho na náboj a máte přesnou rychlost dle reálného otáčení kola.

VIRB Edit je v zásadě jednoduchý editor videa. Záznam tu můžete střihnout a poskládat z více kousků, vložit titulky a doplnit o hudbu. A hlavně si zde můžete poskládat skladbu ukazatelů, které vložíte do videa. A jednotlivé ukazatele jde i modifikovat na míru.

Teď už to zkopírovalo i GoPro, které ale nemá software tak otevřený.

3 komentáře


 1. Holá,

  Lze ten garmin snímač rychlosti propojit třeba s androidem a zobrazit rychlost, km apod.. v populárních aplikacích?

  Cena je přijatelná, ale kupovat si k tomu sporttester od garminu už je jiná cenová kategorie. ;).

  Dík za info.

  Odpovědět

  1. Přímo tento asi ne, ten funguje jen přes Ant+, což telefony běžně nemají. Ale dělají se i na bluetooth, jestli se nepletu. To už nedělá Garmin, ale tipuju, že na Aliexpresu bude na výběr… Jen teda nevím, jak to pak bude s podporou v aplikacích. S BT hruďáky na měření tepu už vetšina počítá, ale s čidly rychlosti nevim nevim.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.