Jak přidat do videa mapu a budíky

Videa z trailů doplňuju o budík s rychloměrem, mapu, výškový profil trailu a údaje o údaje o ujeté vzdálenosti a času. A nejčastější dotaz uplynulého roku jednoznačně byl: „Jak to děláš?“ Tak do toho novýho roku už vstoupíte o něco vzdělanější, protože vám to prozradím.

Co k tomu potřebujete: video z trailu a ze stejné jízdy i záznam z GPS ve formátu GPX. Když chcete něco extra, například záznam srdečního tepu, zrychlení nebo čas strávený ve vzduchu při skoku, chce to namísto GPS rozšířený formát FIT s těmito informacemi navíc.

2016-12-30-10-35-42

Video s doplňkovými informacemi dáte dohromady v softwaru VIRB Edit od Garminu (dostupný je pro Windows i Mac). Pokud máte od Garminu i kameru, jako například tu, co používám já – Garmin Virb XE – tak máte situaci o dost jednodušší. Kamera má GPS a doplňkové informace ve formátu FIT má už svázané s videozáznamem.

Ale není problém dodat video a GPX/FIT zvlášť. Nakonec jsem to tak praktikoval i já, protože kamera umístěna na hrudním úchytu nemá moc dobrý výhled na nebe a GPS záznam občas „ustřelil“. Ovlivněna tím byla ani ne tak poloha, ale zaznamenaná rychlost. Tak pak v budíku dost lítala. Ale že jsem si koupil hodinky Garmin Fenix 3, měl jsem GPS zařízení i na zápěstí a přímým výhledem na nebe, bral jsem záznam z nich. Ty mají navíc přesnější měření výškového profilu barometrickým výškoměrem.

2016-12-30-10-38-11

V hustém lese ale má i tak GPS záznam nepřesnosti. Na zobrazení mapy to problém není, ale budík s aktuální rychlostí občas zrychloval a zpomaloval. Problém vyřešilo až externí čidlo rychlosti. S kamerou či hodinkami se spojí přes ANT+, navléknete ho na náboj a máte přesnou rychlost dle reálného otáčení kola.

VIRB Edit je v zásadě jednoduchý editor videa. Záznam tu můžete střihnout a poskládat z více kousků, vložit titulky a doplnit o hudbu. A hlavně si zde můžete poskládat skladbu ukazatelů, které vložíte do videa. A jednotlivé ukazatele jde i modifikovat na míru.

Teď už to zkopírovalo i GoPro, které ale nemá software tak otevřený.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

4 thoughts to “Jak přidat do videa mapu a budíky”

  1. Holá,

    Lze ten garmin snímač rychlosti propojit třeba s androidem a zobrazit rychlost, km apod.. v populárních aplikacích?

    Cena je přijatelná, ale kupovat si k tomu sporttester od garminu už je jiná cenová kategorie. ;).

    Dík za info.

    1. Přímo tento asi ne, ten funguje jen přes Ant+, což telefony běžně nemají. Ale dělají se i na bluetooth, jestli se nepletu. To už nedělá Garmin, ale tipuju, že na Aliexpresu bude na výběr… Jen teda nevím, jak to pak bude s podporou v aplikacích. S BT hruďáky na měření tepu už vetšina počítá, ale s čidly rychlosti nevim nevim.

  2. Čau prosím ťa stiahol som ten soft VIRB Edit ,ale je to ,len anglicky .Na tvojom webe to máš česky,dá sa stým niečo urobiť,alebo je nutná iná verzia .Ja som stiahol túto 5.4.3 z oficiálnej stránky.Tam,ale jazyk nastaviť nejde,dík.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.